Up Dzień Języków Obcych Slideshow

„Mówiąc do człowieka w języku, który rozumie,
trafisz do jego głowy.
Mówiąc w jego własnym języku,
trafiasz do jego serca.”
                              Nelson Mandela

29 kwietnia 2013 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Józefowie nad Wisłą po raz pierwszy odbył się Dzień Języków Obcych. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu edukacyjnego English Teaching Small Grants „English a key to the future”.
    Dzień Języków Obcych to święto różnorodności kulturowej, językowej i uczenia się języków przez całe życie. Ma za zadanie zwrócić uwagę na duże znaczenie nauki języków obcych, nie tylko w szkole, ale i w życiu codziennym. Wydarzenie to ma też podkreślić znaczenie wszystkich języków, jakimi porozumiewamy się w Europie. Tymi działaniami organizatorzy chcieli uświadomić młodym ludziom, że uczenie się języków obcych pomaga nam wzajemnie się zrozumieć i przekroczyć różnice kulturowe. Dziś nie trzeba już nikogo przekonywać o tym, jak ważna jest znajomość języków obcych.
    W spotkaniu uczestniczyła społeczność szkolna, rodzice i zaproszeni goście. Młodzież pod kierunkiem opiekunki, pani Ludmiły Makowijczuk, zaprezentowała pokazy multimedialne, którego głównym celem było popularyzowanie języków obcych. To właśnie ich znajomość jest w dużym stopniu kluczem, który otwiera lepszą przyszłość i budzi zrozumienie innych ludzi i kultur.
    Głównym założeniem projektu było stworzenie pozytywnego nastawienia wobec języków obcych oraz przybliżenie uczniom klimatu wybranych krajów, w których językiem urzędowym jest jeden z nauczanych w naszej szkole języków: język angielski i niemiecki. Głównym punktem programu Dnia Języków Obcych były prezentacje oraz przedstawienia: „Kopciuszka” w języku angielskim oraz „Lokomotywa” w języku niemieckim. Jednym z zadań uczniów klas drugich gimnazjum było stworzenie stoiska prezentującego jedno z następujących państw: Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, Norwegię, Niemcy lub Austrię. Zadaniem uczniów było przygotowanie prezentacji przybliżającej "zwiedzającym" podstawowe fakty oraz ciekawostki na jego temat. Pomysłowość, uzdolnienia oraz zaangażowanie większości uczniów przerosły oczekiwania organizatorów. Uczniowie i nauczyciele mogli posłuchać opowieści o poszczególnych krajach, degustując ich tradycyjne przysmaki.
    Na zakończenie pierwszej części imprezy dyrektor szkoły, Pani Joanna Suchowolak, wręczyła nagrody i dyplomy zwycięzcom w konkursach: wiedzy o krajach anglojęzycznych, ortograficznym z jęz. angielskiego i niemieckiego oraz plastycznym pt. „Pocztówka z Wielkiej Brytanii”.
    Prawdziwym hitem drugiej części imprezy były konkursy i quizy oraz karaoke w wykonaniu drużyny nauczycieli i uczniów. Te niesamowite chwile kreatywności i dobrej zabawy zostały zapisane w pamięci uczestników i nagrodzone słodkimi nagrodami oraz brawami.
    Zorganizowany Dzień Języków Obcych był trudnym sprawdzianem zdolności organizacyjnych i pomysłowości zarówno uczniów klas drugich gimnazjum, którzy pod okiem opiekunów przygotowali wszystkie punkty bogatego programu, jak i pozostałych uczniów szkoły. Odniesienie sukcesu w poszczególnych konkursach, zwłaszcza w prezentacjach stoisk klas, wymagało zaangażowania ze strony wszystkich uczniów co, w większości przypadków, znakomicie się udało.
    Organizacja takiego święta to dla uczniów wyborna okazja, aby wyzwolić w sobie kreatywność, dlatego wielu z nich chętnie przychodziło z pomysłami i z wielkim zaangażowaniem wzięło udział w tej imprezie. Mamy nadzieję, że tegoroczna impreza zapoczątkuje cykl spotkań dotyczących Dnia Języków Obcych i w naszej szkole będzie kontynuowana w następnych latach.

L. Makowijczuk.

P1330240
P1330241
P1330242