13 marca klasa II Liceum Ogólnokształcącego udała się na wyprawę, gdzie realizowała elementy innowacji pedagogicznej. Program obejmował zwiedzanie:
- zamku w Baranowie Sandomierskim – dawnej rezydencji magnackiej; ten imponujący obiekt architektury renesansowej jest jednym z najlepiej zachowanych w Europie,
- ruin Zamku Krzyżtopór w Ujeździe- najdziwniejszego i najbardziej tajemniczego zamku w okolicach Sandomierza, a być może nawet w całej Polsce,
- bazę stacji radiolokacyjnych w 3 Sandomierskim Batalionie Radiotechnicznym w Sandomierzu.
Zwiedzanie zamku w Baranowie Sandomierskim rozpoczęliśmy od wizyty w komnatach zamkowych. Kolejnym punktem był dziedziniec zamkowy, który wyglądem arkad i krużganków przypomina krakowski Wawel. Na koniec podziwialiśmy uroki eksponatów zdromadzonych w salach muzealnych.
Kolejnym punktem wycieczki były ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Zamek został wybudowany w latach 1631-1644. Jedna z legend głosi, że jego architektura nawiązuje do podziału roku kalendarzowego. Wzniesiono 4 wieże - tyle ile jest pór roku, sal tyle ile jest miesięcy - 12, komnat 52 - tyle ile jest tygodni w roku, oraz tyle okien ile dni liczy rok. Nazwa zamku Krzyżtopór jest związana z herbem rodu Ossolińskich- krzyż i topór zostały umieszczone w bramie wjazdowej.
Ostatnim punktem naszej wyprawy były stacje radiolokacyjne, które znajdują się na posterunkach poza terenem 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego. Zadaniem tej jednostki jest prowadzenie rozpoznania radiolokacyjnego i zabezpieczenie działań Sił Powietrznych RP. Była to bardzo atrakcyjna część wyprawy. Zostaliśmy zapoznani z funkcjonowaniem oraz przeznaczeniem każdej ze stacji radiolokacyjnych. Mieliśmy możliwość przyjrzenia się z bliska wszystkim stacjom, które co ciekawe noszą nazwy żeńskich imion... (K.Cz.)