Up Nadanie sztandaru i imion patronów w ZSO w Józefowie n. Wisłą Prev Next Slideshow

"I będzie pięknym wspomnieniem
Ten jeden dzień października,
Gdy szkoła wita Patronów,
Gościnne drzwi swe odmyka.
Gdy młodzież z bijącym sercem czeka,
A wiatr śpiew niesie z daleka"
( fragm.. scenariusza przedstawienia "Przedziwne spotkanie")

Józefów nad WisÅ‚Ä… - niewielka osada na prawym brzegu WisÅ‚y. A jednak to wÅ‚aÅ›nie tutaj w dniu 19 października 2010 r. zawitaÅ‚o mnóstwo znakomitych goÅ›ci: ksiÄ…dz arcybiskup Józef Å»yciÅ„ski, Lubelski Kurator OÅ›wiaty p. Krzysztof Babisz, ZastÄ™pca Dyrektora Departamentu ds. Edukacji w UrzÄ™dzie MarszaÅ‚kowskim p. Marek Sikora, wÅ‚adze powiatowe i lokalne, księża z sÄ…siednich parafii, dyrektorzy i poczty sztandarowe okolicznych szkół. Powód byÅ‚ nie byle jaki - Zespół Szkół OgólnoksztaÅ‚cÄ…cych w Józefowie n. WisÅ‚Ä… otrzymywaÅ‚ nowy sztandar, Przedszkole - Patrona w osobie Adama Mickiewicza,a Gimnazjum i Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…ce przyjęły imiÄ™ Jana PawÅ‚a II.
     W koÅ›ciele parafialnym pw. Bożego CiaÅ‚a ksiÄ…dz arcybiskup metropolita lubelski przewodniczyÅ‚ uroczystej Mszy Å›w. WygÅ‚osiÅ‚ tu homiliÄ™ i poÅ›wiÄ™ciÅ‚ sztandar ZSO. Na zakoÅ„czenie nabożeÅ„stwa udzieliÅ‚ pasterskiego bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwa wszystkim zgromadzonym w Å›wiÄ…tyni.
     NastÄ™pnie, przy akompaniamencie orkiestry dÄ™tej z KraÅ›nika, goÅ›cie oraz gospodarze uroczystoÅ›ci - mÅ‚odzież, rodzice i pracownicy szkoÅ‚y, przeszli ulicami Józefowa do budynku ZSO, gdzie odbyÅ‚a siÄ™ dalsza część uroczystoÅ›ci. Tam odczytano akty nadania imion Przedszkolu, Gimnazjum i Liceum oraz przekazano sztandar na rÄ™ce dyrektora ZSO w Józefowie n. WisÅ‚Ä… p. Grzegorza Kapicy. Wówczas uczniowie pierwszych klas wszystkich szkół wchodzÄ…cych w skÅ‚ad placówki zÅ‚ożyli uroczyste Å›lubowanie:

"My uczniowie ZespoÅ‚u Szkół OgólnoksztaÅ‚cÄ…cych Å›lubujemy być wierni tradycji naszego kraju, szanować jego jÄ™zyk i kulturÄ™ ojczystÄ…,
Pracą, nauką i wychowaniem potwierdzimy, że jesteśmy pokoleniem patriotów,
Będziemy strzec honoru i dobrego imienia szkoły,
Dochowamy wierności sztandarowi szkoły."

Po części oficjalnej uczestnicy uroczystoÅ›ci mogli obserwować niezwykÅ‚e spotkanie… ksiÄ™dza arcybiskupa Å»yciÅ„skiego z Janem PawÅ‚em II, a także z pewnym sympatycznym AnioÅ‚em Stróżem. Bohaterowie wspominali życie Karola WojtyÅ‚y i wiedli interesujÄ…cÄ… dysputÄ™ na temat wartoÅ›ci moralnych zawartych w poezji Adama Mickiewicza. MÅ‚odzi aktorzy, wcielajÄ…c siÄ™ w role tak wyjÄ…tkowych postaci, stanÄ™li na wysokoÅ›ci zadania i wzbudzili wÅ›ród zgromadzonych ogromny aplauz. To oryginalne, jedyne w swoim rodzaju przedstawienie pt. "Przedziwne spotkanie" zostaÅ‚o przygotowane pod kierunkiem ksiÄ™dza proboszcza Dariusza Nowomiejskiego- nauczyciela religii w ZSO i gospodarza parafii w Józefowie n. WisÅ‚Ä….
     ZwieÅ„czeniem Å›wiÄ™towania byÅ‚o uroczyste poÅ›wiÄ™cenie tablic pamiÄ…tkowych w KÄ…ciku Patrona i wpisy zaproszonych goÅ›ci do KsiÄ™gi PamiÄ…tkowej.
     Uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy ZespoÅ‚u Szkół OgólnoksztaÅ‚cÄ…cych w Józefowie n. WisÅ‚Ä… od dawna i z peÅ‚nym zaangażowaniem przygotowywali siÄ™ do tej niecodziennej uroczystoÅ›ci. Åšwiadczy o tym wyjÄ…tkowy wystrój szkoÅ‚y. PowstaÅ‚e podczas licznych warsztatów uczniowskie prace, inspirowane wiedzÄ… na temat Patronów, zdobiÄ… szkolne gabloty po dziÅ› dzieÅ„, a wydany na okoliczność Å›wiÄ™towania folder "PoznajÄ…c przeszÅ‚ość, budujemy przyszÅ‚ość" niech bÄ™dzie miÅ‚Ä… pamiÄ…tkÄ… dla wszystkich, komu bliska jest józefowska szkoÅ‚a.    (J. Suchowolak, A. TeresiÅ„ska)

Wideo cz.1                      Strona | 1 | 2 |                       Wideo cz.2

nad_sztand10_01
nad_sztand10_30