Up 25. rocznica uchwalenia Konwencji Praw Dziecka i obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka Slideshow

Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka, która jest najważniejszym dokumentem międzynarodowym poświęconym prawom i wolności dziecka, została przyjęta jednomyślnie 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Ratyfikowały ją 193 państwa. Powstanie i przyjęcie Konwencji można uznać za najważniejszą skuteczną polską inicjatywę międzynarodową na polu ochrony praw człowieka. Historia dokumentu sięga 1978 roku, kiedy Polska zaproponowała Komisji Praw Człowieka ONZ uchwalenie Konwencji o Prawach Dziecka i złożyła stosowny projekt opracowany przez zespół polskich prawników z Instytutu Nauk Prawnych PAN. Inspiracją dla twórców projektu była filozoficzno-wychowawcza koncepcja Janusza Korczaka, który po raz pierwszy zainicjował podmiotowe traktowanie dziecka i bywa nazywany pierwszym rzecznikiem praw dziecka.
    20 listopada 2014 roku dzięki staraniom Rzecznika Praw Dziecka, pana Mariusza Michalaka, dzień ten został uchwalony przez sejm Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Cytując jego słowa: „To szczególnie istotne zwłaszcza w kraju, w którym żył i tworzył Janusz Korczak. Mocny akcent, upominający się także o niekwestionowane pierwszeństwo Polski w tym bardzo ważnym temacie. Polska jest nazywana na świecie „ojczyzną praw dziecka”, a szlachectwo zobowiązuje.
    Dnia 28.11.2014 r. odbył się apel podsumowujący działania związane z 25-tą rocznicą przyjęcia Konwencji Praw Dziecka i Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Przez miesiąc listopad poszczególne placówki wykonywały zadania wg harmonogramu:

Przedszkole:
1. Zajęcia „Mam prawo do...” wg przygotowanego scenariusza.
2. Wykonanie ogólnego plakatu związanego z prawami dziecka.

Szkoła Podstawowa:
1. Zajęcia „Mam prawo do...” wg przygotowanego scenariusza.
2. Wykonanie ogólnego plakatu związanego z prawami dziecka.
Klasy IV-VI
1. Zajęcia „Dzieci mają swoje prawa” i wykonanie plakatu wg wskazówek zawartych w scenariuszu.

Gimnazjum:
1. Zajęcia „Janusz Korczak – wielki pedagog” wg przygotowanego scenariusza.
2. Film „Janusz Korczak”

Spektakl „Król Maciuś I” zaprezentowany na apelu przez uczniów klasy Va, pod kierunkiem pani Barbary Jodłowskiej stanowił punkt wyjścia do dyskusji na temat praw dziecka, ale również i jego obowiązków. Pan Marek Kotulski, nowo wybrany Rzecznik Praw Ucznia w naszej szkole, zapoznał wszystkich uczniów z zakresem i zasadami funkcjonowania Rzecznika. Koordynatorami obchodów były M. Nowak, G. Szymczyk i M. Toś-Piasecka. (M.N.)

DSCF1585
DSCF1588
DSCF1590
DSCF1592