Up Lubelski Salon Maturzystów Slideshow

13 września 2011 roku odbył się wyjazd uczniów klasy II i III LO do Lublina. Młodzież uczestniczyła w wykładach zorganizowanych w ramach Lubelskiego Salonu Maturzystów, które odbyły się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego. Młodzi ludzie wysłuchali uważnie prezentacji na temat przedmiotów maturalnych. Prelekcje poprowadzili eksperci Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, czyli specjaliści bezpośrednio zaangażowani w przeprowadzenie matur. Wśród wykładowców były takie gwiazdy jak Piotr Ludwikowski - Kierownik Pracowni Matur, który o egzaminie z matematyki mówił tak interesująco, że podczas jego prelekcji panowała idealna cisza, a finał wykładu słuchacze uwieńczyli owacjami. Tajniki egzaminu z języka polskiego przybliżył uczestnikom Bogdan Kozak, który w swoim wystąpieniu obalał mity funkcjonujące wśród licealistów na temat matury z języka ojczystego. Jako szczególnie przydatne oceniamy informacje na temat nowej formuły egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego.
    Przyszli studenci odwiedzili również grono wystawców i zapoznali się z ofertą uczelni lubelskich oraz innych szkół wyższych licznie przybyłych na tę okazję, a także uzyskali niezbędne informacje o warunkach rekrutacji i studiowania. Młodzi ludzie mogli skonfrontować swoje zamiary z wymaganiami egzaminacyjnymi i odpowiednio wcześnie dokonać rozpoznania na temat, jakie przedmioty wybrać i jak się przygotować, by się dostać na wymarzone studia. Udział młodzieży w cyklu wykładów może się przełożyć na znaczące polepszenie wyników egzaminu maturalnego naszych uczniów.
Nie jest to pierwsza wizyta naszych licealistów na Uniwersytecie Przyrodniczym.
W ramach realizacji innowacji pedagogicznej w liceum młodzież brała udział w cyklu wykładów z agroturystyki. Podczas VII Festiwalu Nauki, który się odbył 20 września 2010 uczniowie klas II i III LO wysłuchali między innymi wykładu prowadzonego przez dr hab. inż. Cezarego Kwiatkowskiego na temat "Agroturystyka jako alternatywna forma turystyki na Lubelszczyźnie". Natomiast 13 grudnia 2010 uczniowie klasy I i II LO uczestniczyli w Seminarium naukowo- branżowym "Rola turystyki w rozwoju wielofunkcyjnym obszarów wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem turystyki kulturowej".
    Mamy nadzieję, że dzięki wyjazdom do uczelni w Lublinie wzrośnie zainteresowanie licealistów studiami wyższymi.

G.Czuba

(zdj. ze strony http://salonmaturzystow.pl)

3
4