Up IV Dzień Historyka - UMCS w Lublinie Slideshow

Uczniowie naszego liceum (klasa I LO i uczennice z klasy II LO) przyjęli zaproszenie na IV Dzień Historyka zorganizowany przez Instytut Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wraz z uczniami z następujących szkół:
Zespół Szkół – Tyszowce
LO im. Bartosza Głowackiego – Tomaszów Lubelski
Zespół Szkół – Hrubieszów
III LO – Chełm
I LO – Łuków
I LO – Krasnystaw,
brali „czynny” udział w warsztatach historycznych zorganizowanych przez zastępcę dyrektora Instytutu Historii UMCS dr hab. Mariusza Korzeniowskiego.
O godzinie 9.30 do 11.30 rozpoczęła się prezentacja działalności studenckich Kół Naukowych funkcjonujących w Instytucie Historii. Nasza młodzież uczestniczyła w zajęciach Koła Archeologicznego, zajęciach Koła Epoki Średniowiecza oraz zajęciach Koła Epoki Nowożytnej. Brała udział w konkursie pt. Powstania narodowe XIX wieku i SUPER sobie radziła.
O godzinie 11.40 do 12.10 nasi licealiści brali udział w pokazach Legionistów z Koła Historyków Wojskowości. Poznali ciekawostki o hoplitach i gladiatorach rzymskich.
O godzinie 12.30 do 13.30 uczniowie zobaczyli mini maraton historyczny. Temat występu: Systemy polityczne w dwudziestoleciu międzywojennym. Po tym punkcie programu nasi uczniowie ze swoim przewodnikiem-studentem II roku historii udali się na spacer po akademikach i miasteczku akademickim. „Zakosztowali ciut-ciut” życia studenckiego, odwiedzili stołówkę, bibliotekę, akademik Femina i Helios oraz studencką przychodnię zdrowia.
O godzinie 14.30 nasi licealiści udali się na prezentację Teatru NN na temat: Multimedialna encyklopedia Lublina i Leksykon Pamięci Miejsca jako przykład popularyzacji historii i dziedzictwa kulturowego Lublina.
O godzinie 15.30 rozpoczął się ostatni punkt programu- debata naukowa pt. Życie codzienne w PRL z udziałem prof.Jerzego Eislera, Antoniego Dudka i Krzysztofa Kosińskiego.
O godzinie 16.30 zakończyły się warsztaty historyczne.
To był pracowity dzień ale zarazem „inna” lekcja historii.

(J.J.)

warsztatyhistoryczne11_01
warsztatyhistoryczne11_03
warsztatyhistoryczne11_04