Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Wehikułem czasu w podróż? Wszystko jest możliwe, szczególnie w dniu książki, który uroczyście obchodziliśmy 4 maja w naszej szkole. Wszystkich zebranych w podróż w odległe czasy przeniosło przedstawienie "Z książką przez wieki".
     Najpierw zobaczyliśmy rysunki na ścianach jaskiń i gliniane tabliczki z pismem klinowym. Później byliśmy świadkami wynalezienia papirusu oraz powstania pierwszej książki - kodeksu.
Tajemnicze postacie jaskiniowców, Sumeryjczyków, Egipcjan, Chińczyków, Arabów przebranych w piękne kostiumy uzmysłowiły widzom, jak trudno było kiedyś uwiecznić coś na piśmie. W końcu pojawiła się na scenie postać szczególnie ważna w dziejach pisma - Jan Gutenberg, który z pomocą swoich żaków pokrywał czcionką kolejne stronice ksiąg.
     Nie mniej emocjonująca była druga część uroczystości - finał konkursu "Jaka to baśń?", w którym wzięli udział uczniowie klas II- IV. Drużyny rozpoczęły rywalizację od pisania testu ze znajomości baśni oraz dziejów pisma. Uczestnicy musieli także rozpoznać baśnie na podstawie wykonanych ilustracji oraz losowanych elementów.
     Doskonałe wyniki konkurencji pozwalały śmiało sądzić, że baśnie są znane wszystkim dzieciom. Mali uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Były to gry planszowe oraz słodycze.

Mamy nadzieję, że wszyscy zrozumieli jak ważna dla rozwoju i edukacji nowoczesnego społeczeństwa jest KSIĄŻKA, która zaprasza nas do wspólnej podróży w nieznany świat:
Witam cię kartek szelestem
Tytułem na każdej stronie
witam!
Bo po to przecież jestem,
żebyś mnie ujął w dłonie
i czytał.

L.K.