"Zdrowa Rodzina w zdrowym środowisku"

- tak brzmiało motto przewodnie drugiej już w dziejach naszej szkoły imprezy środowiskowej, która odbyła się 1 czerwca 2005 r. Wzorem roku ubiegłego, łączyła ona festyn Dzień Rodziny i Forum Przyrodnicze. Pielęgnowana jest w ten sposób tradycja świętowania Dnia Matki, Dnia Dziecka i Dnia Ojca oraz kształtowane są podstawy proekologiczne i prozdrowotne dzieci i młodzieży oraz ich rodzin poprzez oddziaływania aktywu gimnazjalnego Szkolnego Koła Ekologicznego LOP-u i Gminnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Prozdrowotnej przy ZSO w Józefowie n. Wisłą.
     Toteż w czerwcowy środowy poranek na szkolnej sali gimnastycznej spotkali się wszyscy, którym nieobojętne są obecne problemy a także przyszłość dzieci i młodzieży.
     We wspólnej zabawie z przedszkolakami i uczniami klas I-VI szkoły podstawowej uczestniczyli więc zarówno rodzice i pracownicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Józefowie n. Wisłą, jak i księża, przedstawiciele miejscowych władz samorządowych, Ligi Ochrony Przyrody, służby zdrowia i policji. Na sali
     Po okolicznościowym przemówieniu dyrektora szkoły mgr. Andrzeja Kieresa, proboszcz parafii Józefów n. Wisłą- ks. kan. Robert Raczyński zjednoczył zebranych w modlitwie za Rodzinę. Następnie wszyscy przyjęli kapłańskie błogosławieństwo księdza prymicjanta Rafała Pastwy- absolwenta naszej szkoły. Przemawia ks. Rafał
      Wkrótce potem głos zabrali najmłodsi uczestnicy uroczystości. W repertuarze przedszkolaków znalazły się wiersze i piosenki dla Mamy, dla Taty, dla wszystkich Dzieci oraz inscenizacje o tematyce prozdrowotnej.
     Rzęsistymi oklaskami podziękowano za występy taneczne uczniom klas IVa i IVa oraz "aktorom" z klas IIIa i Vb, którzy w przygotowanych przez siebie przedstawieniach pokazali codzienne życie "zwyczajnej" Rodziny, podkreślając "niezwyczajność" więzów łączących jej członków.
Występy uczniów Występy uczniów Występy uczniów
     O godzinie 11.30 uczestnicy imprezy zebrali się na przyszkolnym boisku i z niecierpliwością oczekiwali na niewątpliwą atrakcję festynu- pokaz umiejętności psa policyjnego. Wkrótce na placu pojawił się samochód osobowy, a za nim pędzący na sygnale radiowóz. Pojazdy zatrzymały się, rozległy się strzały i policyjny owczarek ruszył w pogoń za oddalającym się w pośpiechu przestępcą. Pies szybko obezwładnił uciekiniera i cierpliwie czekał na przybycie swojego opiekuna.
     Niezwykły wyczyn czworonożnego "policjanta" obserwatorzy akcji nagrodzili gromkimi brawami.
     Opiekun psa Nazara- sierż. sztab. inż. Marek Mendyka cierpliwie odpowiadał na liczne pytania uczestników festynu i prezentował umiejętności swojego pupila.
     W podziękowaniu Nazar otrzymał od dzieci plastikową kość.
Pokaz tresury psa Pokaz tresury psa Pokaz tresury psa
     W końcu przyszedł czas na różnorodne konkursy. Olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się szczególnie te, w których brali udział również rodzice.
     Przedszkolaki obserwowały przeciąganie liny- mamusie kontra tatusiowie, dmuchanie balonów przez rodziców, karmiły swoich opiekunów bitą śmietaną i nie zawsze były rozpoznawane przez rodziców, próbujących z zawiązanymi oczami odnaleźć swoje dziecko.
Zawody sportowe

Na boisku

Tu można coś zjeść
     Uczniowie klas I-III i IV-VI wraz ze swoimi rodzicami brali udział w biegach: z dzieckiem na ramionach, ze związanymi nogami (rodzic i dziecko), w wyścigach: na hulajnodze, z jajkiem na łyżce oraz skakali na skakance i grali w "Dwa ognie".
     Dzięki hojności sponsorów- Samorządu Gminy w Józefowie n.Wisłą, Komitetu Rodzicielskiego Przedszkola i Rady Rodziców Szkoły Podstawowej - uczestnicy wszystkich konkursów zostali nagrodzeni książkami bądź słodyczami, a pyszny bigos i kiełbaski z grilla zaspokoiły kulinarne gusta niejednego smakosza.
     Zorganizowane na czas festynu uczniowskie kiermasze oferowały za niewielką opłatą: ciasto, naleśniki, prażoną kukurydzę, lody i napoje. Wielkim powodzeniem cieszyła się również przygotowana przez przedszkolaków loteria fantowa. Konkurs dla dzieci
    Natomiast w pawilonie "Zdrowy Polak w zdrowym środowisku" utworzonym przez młodzież gimnazjalną z SKE LOP-u wraz z opiekunką i zaproszonym gościem - panem Robertem Rudolfem - Prezesem Gminnego Koła LOP-u -można było usłyszeć i obejrzeć wiele ciekawostek przyrodniczych, w tym ornitologicznych, dotyczących naszego regionu oraz wziąć udział w konkursie z nagrodami pt."Co możesz zrobić dla środowiska?". Młodzież proponowała także skuteczny model kształtowania właściwego stosunku do przyrody. Przygotowane ulotki miały na celu zwiększenie świadomości ekologicznej, zarówno wśród dorosłych, jak i młodego pokolenia. Tu pomocna okazała się współpraca naszej szkoły z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Wspomniany pawilon cieszył się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych, i okazał się efektywną metodą rozwijania zainteresowań przyrodniczych oraz kształtowania właściwych postaw ekologicznych i prozdrowotnych.
Pawilon LOP-u Pawilon LOP-u Pawilon LOP-u
    W punkcie medycznym szkolnej służby zdrowia dokonywano pomiaru ciśnienia a także udzielano fachowych porad stomatologicznych i logopedycznych.
     Ogromnym powodzeniem u naszych milusińskich cieszyła się usytuowana na przyszkolnym placu na czas festynu powietrzna zjeżdżalnia.
     Najmłodszym uczestnikom imprezy wiele radości sprawiła również jazda minisamochodami.
     Przedsięwzięcie udało się, nasza szkoła okazała się nie tylko miejscem nauki, ale również zabawy dla dzieci i dorosłych, w związku z czym mamy nadzieję na kontynuację tego pomysłu w przyszłych latach.

A.S

Na boisku... ...i na sali Powietrzna zjeżdżalnia