Działalność koła historycznego "GNIAZDO"

Przygotowania do wystawy

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2005/2006 na zajęcia koła historycznego uczęszczali uczniowie z klas Id, IIIa, IIIb, IIId gimnazjum oraz uczniowie z I LO i II LO. Zajęcia odbywały się w środy i piątki w pracowni historycznej nr 77.
Miłośnicy historii dbali w pierwszym semestrze o wystrój pracowni, przygotowywali ciekawe gazetki tematyczne oraz wykonywali plakaty o tematyce historycznej.

Uczniowie wykonali trzy gazetki na korytarzu szkolnym:
- Powstanie listopadowe.
- Powstanie styczniowe.
- I wojna światowa.

Wystawa na korytarzu szkolnym'
Wycieczka do Rybitw

Młodzi historycy pisali również artykuły do gazetki szkolnej OSKAR o tematyce regionalnej. Odbyli dwie wycieczki terenowe. Pierwsza w październiku do miejscowości Rybitwy. Celem wycieczki było poznanie walorów przyrodniczych najbliższej okolicy oraz odwiedzenie cmentarza w Rybitwach i poznanie historii spoczywających tam żołnierzy poległych podczas I wojny światowej.

Druga wycieczka odbyła się w grudniu do Kluczkowic. Młodzież obejrzała wystawę stroików świątecznych oraz wystawę archeologiczną pt. „CERAMIKA CHODELSKA 1200 LAT PÓŹNIEJ”.
Uczniowie na zajęciach koła przygotowywali się do konkursu historycznego oraz ogólnopolskiego konkursu o tematyce regionalnej „Krąg”.

Wystawa archeologiczna w Kluczkowicach
Wystawa regionalna

Miłośnicy historii regionalnej przygotowali dla społeczności szkolnej wystawę prac plastycznych połączoną z rysem historycznym zabytków Lubelszczyzny. Hasło wystawy: „ACH, LUBELSKIE JAKIE CUDNE…” Celem wystawy było ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej poprzez rozwój tożsamości regionalnej.

Członkowie koła historycznego GNIAZDO prowadzą kronikę, w której odnotowują działalność tegoż koła.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY-
Opiekun koła historycznego Jolanta Jurak