Kultura ludowa i jej znaczenie we współczesnej Polsce

Uczestnicy warsztatów- uczniowie szkoły podstawowej

Lubelski strój ludowy

Pan Czesław Jarzyna - rzeźbiarz

Wszystkim smakował chleb upieczony w piecu chlebowym

W ZSO w Józefowie nad Wisłą 30 listopada 2006 roku szkolne koło historyczne GNIAZDO pod opieką Pani Jolanty Jurak zorganizowało warsztaty, których celem było poznanie rodzajów rękodzieła ludowego, utrwalenie pojęcia-folklor oraz wyrabianie w uczniach świadomości potrzeby istnienia kultury ludowej.
      „Lud jest częścią narodu, a kultura ludowa częścią
      kultury narodowej. Kultura ludowa, zwana też
      kultura tradycyjną oznacza swoistą kulturę społeczności
      wiejskiej. Współtworzący tę kulturę nurt twórczości
      artystycznej nazywa się-folklorem”.
Uczestnikami warsztatów była młodzież gimnazjalna, licealiści oraz maluchy z klas młodszych. Młodzież z koła historycznego gościła na warsztatach: Zespół Ludowy z Mazanowa pod kierownictwem Pana Kazimierza Jodłowskiego, twórcę ludowego-rzeźbiarza ze Świeciechowa Pana Czesława Jarzynę, Panią dyrektor Joannę Suchowolak, Pana dyrektora Andrzeja Kieresa oraz nauczycieli: Panią Ewę Kozioł, Grażynę Czubę, Beatę Macias, Lucynę Król-Niedziałek, Elżbietę Frączek.
Uczniowie przybyłym gościom zaprezentowali wystawę barwnych stroi ludowych, przedmioty codziennego użytku-żelazka, kufry, obrusy haftowane. Babcie uczennic opowiedziały o wypieku chleba w piecach chlebowych oraz piekły chleby i placki drożdżowe, którymi wszyscy uczestnicy warsztatów zajadali się popijając świeżutkim mlekiem i śmietanką oraz kosztowali sery wiejskie i miód z pasieki od Pana Ryszarda Dudy.
Młodzież prezentowała plakaty o Małej Ojczyźnie, które przybliżyły rys historyczny i walory przyrodnicze naszej okolicy. Gimnazjaliści wraz z Panią Jolą opowiedzieli o stroju ludowym Lubelszczyzny czyli o stroju krzczonowskim. Strój ludowy to jeden z najefektowniejszych elementów kultury wsi. Jego najstarsze formy uzależnione były od warunków geograficznych i klimatycznych. Tradycyjny strój świadczył o przynależności do określonej grupy społecznej, podkreślał wagę uroczystości. Strój podlegał zmianom i przeobrażeniom. Szczytowy okres rozwoju stroju ludowego przypada w Polsce na koniec XIX wieku.
Licealiści przygotowali mini artykuły do gazetki szkolnej OSKAR dotyczące historii naszej Małej Ojczyzny oraz wyjaśniali młodszym kolegom następujące pojęcia: folklor, czynniki narodowotwórcze, sztuka ludowa.
Goście warsztatów zaprezentowali kilka piosenek ludowych oraz uczyli młodzież przyśpiewek. Panie z zespołu z Mazanowa opowiedziały o swoich strojach ludowych i przybliżyły historię swojego zespołu. Pan Czesław - rzeźbiarz ze Świeciechowa opowiadał o swojej pracy, prezentował swoje prace i opowiadał w jakich okolicznościach one powstawały. Na zakończenie Pan dyrektor Andrzej Kieres wręczył podziękowania wszystkim uczestnikom warsztatów za wkład wniesiony w przygotowanie warsztatów folklorystycznych oraz za inspirowanie młodego pokolenia do badań nad przeszłością naszej Małej Ojczyzny.

Dziękuję gimnazjalistom, licealistom, koleżankom z pracy oraz dyrekcji naszej szkoły za udział w warsztatach i zapraszam wszystkich zainteresowanych historią naszej Małej Ojczyzny do współpracy z kołem historycznym GNIAZDO działającym w ZSO w Józefowie nad Wisłą.

Jolanta Jurak

Uczestnicy warsztatów Uczestnicy warsztatów Uczestnicy warsztatów
Kultura ludowa i jej znaczenie we współczesnej Polsce-warsztaty Kultura ludowa i jej znaczenie we współczesnej Polsce-warsztaty Kultura ludowa i jej znaczenie we współczesnej Polsce-warsztaty
Kultura ludowa i jej znaczenie we współczesnej Polsce-warsztaty Kultura ludowa i jej znaczenie we współczesnej Polsce-warsztaty Zespół Ludowy z Mazanowa