"Budując przyszłość, poznajemy przeszłość."

    Już od czterech lat w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Józefowie n. Wisłą w czerwcu odbywa się festyn rodzinny. Impreza ma na celu kultywowanie tradycji świętowania Dnia Matki, Dnia Dziecka i Dnia Ojca oraz popularyzowanie treści związanych ze zdrowym trybem życia, propagowanie wzorca aktywnego spędzania czasu wolnego, a przede wszystkim - integrację szkoły z rodzicami i ze środowiskiem lokalnym.
    Tegoroczne obchody Dnia Rodziny miały wyjątkowy wymiar. Z racji 320 rocznicy powstania miejscowości festyn odbywał się pod hasłem "Przeszłość i przyszłość Józefowa n. Wisłą". Honorowymi gośćmi byli wnukowie Romana Rostworowskiego - przedwojennego właściciela osady: Małopolski Kurator Oświaty Pan Józef Rostworowski, Pan Andrzej Rostworowski z małżonką, Pan Paweł Rostworowski, ich dzieci oraz kuzyn Pan Stanisław Jan Rostworowski. Zaproszenie dyrekcji, uczniów i Rady Rodziców ZSO przyjęli również przedstawiciele Zarządu Wojskowego Koła Łowieckiego nr 116 "Knieja" w Puławach - prezes Pan Józef Kotulski z małżonką, wiceprezes Pan Krzysztof Jedut, sekretarz Pan Piotr Kosmala z małżonką i myśliwi: Pan Jerzy Gnyp, Pan Marek Fijałkowski, Pan Adam Zyska. Swoją obecnością zaszczycili społeczność szkolną także: Pani Marta Cyran - archeolog z Muzeum Lubelskiego na Zamku, kierownik Archiwum w Kraśniku Pan Krzysztof Kołodziejczyk, artyści malarze z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie Państwo: Teresa Prandecka, Ewa Czarnota, Krystyna Bieluga, Czesław Kosik z małżonką i Wiesław Nestoruk, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Opolu Lubelskim, przedstawiciele Zarządu Powiatowego Koła LOK: wiceprezes Pan Marek Jarecki oraz Pan Adam Pinkiewicz, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Józefowie n. Wisłą: dyrektor Pan Andrzej Bownik, Pani Krystyna Szymańska, Pani Anna Majewska i Pan Kazimierz Jodłowski, Zespół Śpiewaczy z Mazanowa, Prezes Banku Spółdzielczego w Józefowie n. Wisłą Pani Franciszka Sawiarska, Prezes Gminnego Koła LOP - ornitolog Pan Robert Rudolf, właściciele restauracji i hotelu "Bursztynowy" w Józefowie n. Wisłą Państwo Ewa i Janusz Rzęsowie, strażacy OSP w Józefowie n. Wisłą, Prezes Towarzystwa Pszczelarskiego Pani Marzena Witek z małżonkiem oraz kowal Pan Krzysztof Zgnilec.
    Trzeba przyznać, że atrakcji tego dnia było pod dostatkiem i każdy mógł znaleźć na festynie coś, czym był zainteresowany lub w czym mógłby się sprawdzić.
    Z wielkim aplauzem publiczność przyjęła występy młodzieży: przedszkolaków, zespołu tańca towarzyskiego i koncert piosenek o Józefowie n. Wisłą, ułożonych na okoliczność święta, w wykonaniu szkolnego chóru "Czelesta".

    Elementy ludowości okolic Józefowa n. Wisłą zaakcentowane zostały podczas występu zespołu śpiewaczego z Mazanowa.

    Z ogromnym szacunkiem przyjęto wystąpienie Panów Stanisława Jana Rostworowskiego i Józefa Rostworowskiego, którzy na przykładzie własnego rodu podkreślili wartość rodziny.

    Niezwykle ciekawa okazała się również prelekcja Pani Marty Cyran na temat wykopalisk prowadzonych od lat w okolicach pobliskiej Nieszawy.

    Podczas uroczystości rozstrzygnięto przeprowadzony wcześniej konkurs na najpiękniejszy wiersz o Józefowie n. Wisłą i wręczono sponsorowane przez Radę Rodziców ZSO nagrody książkowe. Laureaci deklamowali swoje utwory.

    Myśliwi z Wojskowego Koła Łowieckiego "Knieja" podsumowali akcję "Pomóż zwierzętom przetrwać zimę" i ufundowali nagrody dla dzieci, które jesienią zgromadziły kasztany i żołędzie, przeznaczone na pokarm dla leśnej zwierzyny .

    Prezes Gminnego Koła LOP Pan Robert Rudolf wręczył nagrodę książkową uczennicy wyróżnionej w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Wisła- rzeka nieznana".

    Podsumowano także konkurs wiedzy bankowej. Nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Józefowie n. Wisłą wręczyli przedstawiciele tej instytucji.

    Prawdziwą skarbnicę ciekawostek o lubelskim regionie stanowiły urządzone przez organizatorów i zaproszonych gości stanowiska tematyczne.
Warto było obejrzeć wystawy o powiecie opolskim i gminie Józefów n. Wisłą przygotowane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Opolu Lubelskim i Gminną Bibliotekę Publiczną w Józefowie n. Wisłą, a także gazetkę regionalną Szkolnego Koła Historycznego "Gniazdo". Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała konkurs wiedzy o Józefowie n. Wisłą. Mogli wziąć w nim udział wszyscy zwiedzający. Polegał on na pisemnym udzieleniu odpowiedzi na pytania i wrzuceniu kartki do skrzynki stojącej w holu. Podpowiedzi można było znaleźć na wystawie, jedynie w jednym, trudniejszym zestawie należało się wykazać większą wiedzą własną. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni, a nagrody główne ufundował organizator konkursu.

    Z dużym zainteresowaniem spotkały się dokumenty z Archiwum w Kraśniku i ekspozycje archeologiczne Muzeum Lubelskiego, które pozwoliły na wyjaśnienie wielu niewiadomych z przeszłości Józefowa n. Wisłą.

    Miłośników sztuki przyciągnęły wystawy obrazów malarzy z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych z Lublina oraz absolwentów ZSO w Józefowie n. Wisłą Grzegorza Bożka i Łukasza Uranowskiego.

    Ogromnym powodzeniem cieszyła się wystawa trofeów, broni i akcesoriów myśliwskich przygotowana przez myśliwych: Pana Marka Fijałkowskiego i Pana Adama Zyskę. Zwiedzający ją mogli na miejscu uzyskać informacje z tej frapującej dziedziny. A pytań było wiele...

    W sąsiedztwie łowieckich eksponatów znajdowało się stoisko ornitologiczne, gdzie można było usłyszeć i obejrzeć wiele ciekawostek przyrodniczych, w tym ornitologicznych, dotyczących naszego regionu.
    Obok sprzedawano płyty "Małopolski przełom Wisły", nagrania józefowskiego zespołu rockowego FBG oraz "Poezje hinduskie i inne" autorstwa Romana Rostworowskiego, zebrane i wydane przez Stanisława Jana Rostworowskiego.

    O życiu pszczół z wielkim zacięciem opowiadali pszczelarze i częstowali zwiedzających pysznym miodem, zachęcając do jego kupna po promocyjnych cenach.

    Nieopodal prezentował swoje rzemiosło artystyczne mistrz kowalstwa artystycznego.
Szkolni logopedzi udzielali porad dotyczących prawidłowej wymowy.

    Na placu szkolnym policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Opolu Lubelskim prowadzili akcję znakowania rowerów, a w jednej z sal lekcyjnych przeprowadzano test na kartę motorowerową.
    Mimo niekorzystnej aury na szkolnym boisku chętni uczniowie ZSO zmagali się w różnych konkurencjach sportowych. Nikt nie odszedł bez nagrody.

    W szkolnych "podziemiach", obok szatni, tradycyjnie miały miejsce zawody strzeleckie. Organizatorami konkurencji, wzorem lat ubiegłych, byli przedstawiciele Zarządu Powiatowego Koła LOK: wiceprezes Pan Marek Jarecki oraz Pan Adam Pinkiewicz. Najcelniej strzelający uczestnicy zostali uhonorowani nagrodami.

    A po występach młodzieży i prelekcjach zaproszonych gości na sali gimnastycznej odbył się, jak co roku, turniej siatkarski, w którym zmierzyli się policjanci, strażacy, uczniowie i nauczyciele ZSO. Tym razem rozgrywki toczyły się o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Opolu Lubelskim. W wyniku zaciętego boju "każdy z każdym" I miejsce wywalczyli pedagodzy. Dyrektor ZSO Pan Andrzej Kieres wręczył wszystkim drużynom puchary ufundowane przez Policję, a uczniowie ZSO poczęstowali uczestników festynu regionalnymi cukierkami- "opolskimi krówkami", podarowanymi przez Związek Zawodowy Policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Opolu Lubelskim.
    Spożywcze stoiska prowadzone w czasie festynu przez uczniów i rodziców, a także Szkolne Koło Historyczne "Gniazdo" oferowały prawdziwą ucztę dla podniebienia. Czego tu nie było: charakterystyczne dla lokalnego kolorytu różne gatunki jabłek, napoje, lody, domowe wypieki i wiejskie jadło.

    Na placu przy wejściu do szkolnego budynku "zakwitły" parasole przy stolikach grill baru urządzonego na okoliczność imprezy przez właścicieli restauracji i hotelu "Bursztynowy" w Józefowie n. Wisłą Państwa Ewę i Janusza Rzęsów. Wyśmienita kawa i pyszne kiełbaski zaspokoiły kulinarne gusta niejednego smakosza.
    Rodzinny festyn zakończył się koncertem Pana Piotra Maja i dyskoteką na świeżym powietrzu.
    Przedsięwzięcie udało się, szkoła okazała się miejscem nauki przez zabawę, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, w związku z czym organizatorzy Dnia Rodziny - uczniowie, Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Józefowie n. Wisłą - mają nadzieję na kontynuację tego pomysłu w przyszłych latach.

Joanna Suchowolak

    Dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Józefowie n. Wisłą składa serdeczne podziękowania Komendzie Powiatowej Policji w Opolu Lubelskim oraz Zarządowi Powiatowego Koła LOK za dotychczasową współpracę przy organizacji festynu Dzień Rodziny i, życząc wielu sukcesów w codziennej pracy, liczy na dalsze wsparcie.


Całkowita ilość zdjęć: 36 | Powrót do Aktualności | Wygenerowane przez JAlbum 7.1 & Chameleon | Pomoc