Up Wyjazd do Portugalii Slideshow

[Rozmiar: 946 bajtów] English

W dniach 12-17.10.2014 roku pięcioro uczniów oraz czterech nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Józefowie nad Wisłą, w ramach realizacji programu Comenius, uczestniczyło w wyjeździe do Portugalii.
    Nasza delegacja gościła w Fernao do Po Bombarral - szkole położonej w pięknej miejscowości nad Oceanem Atlantyckim i słynącej z tarasowych winnic i cudownego, znanego na całym świecie wina. Uczestnicy wyjazdu, poznając dziedzictwo Portugalii, zwiedzali muzea, klasztory, wystawy, poznawali tradycje i kulturę ludności zamieszkałej nad oceanem.
    W kolejnych dniach pobytu w tym jakże uroczym i gościnnym kraju podziwiano stolicę, Lisbonę, gdzie zwiedzano jej starówkę, a w kolejnych dniach podziwiano przepiękne widoki, słynne nadmorskie miejscowości- Nazare, Peniche, łącznie z doznaniem wspaniałych wrażeń przejażdżki kolejką linową. Zwiedzano także Alcobaca - miasto, położone w zachodniej części Portugalii. Uczestnicy wyjazdu mogli podziwiać jego przepiękne zabytki, wśród nich katedrę Alcobaca Monastery-miejsca pochowku portugalskich królów. Wszystkim podobało się nieduże ale urocze miasteczko Obidos, a w przerwie na zwiedzanie była uczta, podczas której poznawano różnorakie przystawki będące rozkoszą podniebienia dla smakoszy - wśród nich jagnięcinę i owoce morza...
    Pobyt w Portugalii to nie tylko zwiedzanie, ale i aktywny udział w działaniach projektowych. Uczniowie przedstawili wyniki ankiet, pokazali filmiki o tym, jak spędzają swój wolny czas. Również ciekawy i pracowity był Dzień Sportu, podczas którego uczniowie uczestniczyli w sztafetach, przygotowanych przez nauczycieli z sześciu krajów.
    Tydzień w Portugalii minął bardzo szybko. W naszych sercach pozostanie na długo wspaniała gościnność gospodarzy, otwartość, serdeczność i ciepło, z jakimi nas przyjęto w Bombarral.
    Atmosferę pobytu może chociaż w części oddadzą zdjęcia, które wykonaliśmy w Portugalii.

Szkolny koordynator projektu Natalia Puszko

portugalia14_01
portugalia14_02
portugalia14_03